Tipy na výlety

Vysokohorská turistika

Na Baníkov ...
Na Ostrý Roháč a Plačlivé ...

Pešia turistika

Kvačianskou dolinou ...
Na Skorušinu ...

Anketa

Páči sa Vám dizajn našej stránky ?
 

áno veľmi
24%
celkom pekná
24%
ujde to
24%
nepáči
25%
 
Počet hlasov: 2130020

 

Príroda

Územie Oravy sa vyznačuje množstvom pekných prírodných a krajinných hodnôt. Orava je bohatá na lesy a krásnu prírodu. Návštevníci môžu obdivovať Západné Tatry - Roháče, Skorušinské vrchy, termálne kúpele Oravice a vodnú nádrž Oravská priehrada. Orava je bohatá krajinná oblasť na faunu a flóru. Pre ochranu vzácnych druhov rastlín a živočíchov bola zriadená Chránená krajinná oblasť Horná Orava.

Obce Hornej Oravy

Obce Hornej Oravy sa nachádzajú v prekrásnej rázovitej krajine, obklopenej horami a riekami. Medzi obce Hornej Oravy patrí Trstená, Tvrdošín, Nižná, Suchá Hora, Hladovka, Čimhová, Habovka, Vitanová, Liesek, Zábiedovo, Brezovica, Zuberec, Oravský Biely Potok, Podbiel a Štefanov nad Oravou.

Pamiatky

Krásu oravskej prírody dopĺňajú historické pamiatky. Dominantou regiónu Oravy je Oravský hrad, postavený na vysokom brale. Medzi najstaršie historické pamiatky patrí Drevený gotický kostol v Tvrdošíne z 15. storočia. Turistov priťahuje svojou ľudovou architektúrou aj pamiatková rezervácia Bobrová raľa v Podbieli a skanzen Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová. Zaujímavou historickou pamiatkou je Františkova huta. Veľmi príťažlivý je Slanický ostrov umenia na Oravskej priehrade a Hviezdoslavova hájovňa pod Babiou horou.

Ľudová kultúra

Jedinečnosť oravskej ľudovej kultúry spočíva v jej úzkom kontakte človeka s prírodou. Práve príroda bola hlavným motívom v ľudovej kultúre oravského človeka. Odzrkadľovala sa v ľudovej architektúre, folklóre, v remeslách a zvykoch. Orava je známa ako zdroj krásy a nevyčerpateľná pokladnica národnej kultúry.

Okolie

Územie, do ktorého Orava patrí je súhrnom všetkých krás, ktoré príroda môže ponúknuť. Región Orava sa skladá z troch oblastí. Horná Orava, najsevernejší kút Slovenska pri hraniciach s Poľskom. Príroda plná horských lúk a bystrín dáva veľa možnosti pre turistiku a oddych. Biela Orava je oblasťou Oravských Beskýd s najvyšším vrchom Babia hora /1725 m/. Dolná Orava sa rozkladá na dolnom toku rieky Orava. Podhalie je rázovitý podhorský kraj na poľskej strane štátnych hraníc. Liptov je turisticky príťažlivý región oddelený od Oravy na juhu Chočskými vrchmi a pohorím Roháčov.

Doprava

EXPRESTAXI: stanovisko aut.nástupište Námestovo, hotel Roháč Trstená tel. 0910262625

Taxislužba:TAXI - AMIGO tel. 0905409812

PNEUSERVIS JAFER - nonstop 043/5391 537, 0904 501 973

Integ. záchranný systém 112

                        

späť na predchádzjúcu stránku   verzia pre tlač
ONLINE REZERVÁCIA LETENIEK
Miesto odletu:
Miesto príletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR) hviezda logo
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)
Poskytovatelom rezervačného systému leteniek je www.hviezda.sk