Tipy na výlety

Vysokohorská turistika

Na Baníkov ...
Na Ostrý Roháč a Plačlivé ...

Pešia turistika

Kvačianskou dolinou ...
Na Skorušinu ...

Anketa

Páči sa Vám dizajn našej stránky ?
 

áno veľmi
24%
celkom pekná
24%
ujde to
24%
nepáči
25%
 
Počet hlasov: 2067680

 

Drevený rímsko-katolícky kostolík

Najstaršia zachovaná stavebná pamiatka na hornej Orave z druhej polovice 15. storočia, ktorá bola ocenená plaketou Európa Nostra je gotický kostolík v Tvrdošíne. Kostol bol zapísaný do európskeho kultúrneho dedičstva ako národná kultúrna pamiatka.

Hviezdoslavova hájovňa

Expozícia diela v autentickom prírodnom prostredí predstavuje jednu z najväčších a najznámejších prác P. O. Hviezdoslava – lyrickoepickú skladbu Hájnikova žena. Pri jeho pôsobení na Hornej Orave vzniklo dielo o konflikte dvoch svetov: chalúp a kaštieľov, pravdy, chudoby a neprávosti pánov. Celá expozícia i budova hájovne sú situované uprostred krásnej prírody okolitej krajiny.

Múzeum Oravskej dediny

Nachádza sa pod Západnými Tatrami v oblasti horstva Roháčov, len 3 km od Zuberca, na poľane Brestová. Je umiestnené uprostred horskej scenérie vytvorenej vrcholmi Pálenice, Sivého vrchu a Brestovej na juhu, Osobitej na východe a masívom Mnícha na západe. Jeho stredom preteká Studený potok, na brehoch ktorého je na ploche približne 20 ha postavená dedina - súbor charakteristických ľudových stavieb z jednotlivých oravských regiónov.

Oravský Hrad

Je skvostná a neoddeliteľná dominanta Oravy patrí medzi najpozoruhodnejšie a najmalebnejšie stavby na Slovensku. Pochádza z 13. storočia a týči sa na 112 m vysokom brale nad riekou Orava ako národná kultúrna pamiatka. Interiér je z obdobia gotiky, renesancie, romantizmu a je tu tiež umiestnená expozícia Oravského múzea.

Pamiatková rezervácia Bobrova raľa

Najväčší zachovalý komplex pôvodnej ľudovej architektúry v strednej Európe. Má 64 dreveníc z minulého storočia, sú to zrubové domy so šindľovými strechami. V jednej z nich je expozícia Oravského múzea zachytávajúca pôvodnú podbielsku rodinnú usadlosť aj s hospodárskymi budovami. V niektorých domoch je možnosť ubytovania. Areál bol vyhlásený v roku 1977 za pamiatkovú rezerváciu.

Slanický ostrov umenia

V romantickom prostredí na ostrove uprostred Oravskej priehrady a v pôvodne barokovej kaplnke sa nachádza trvalá expozícia ľudového umenia pod názvom „Slovenská tradičná ľudová plastika a maľba“. Súčasťou expozície je aj lapidárium kamennej plastiky „Oravská kamenárska tvorba“. Obidve expozície boli sprístupnené v rokoch 1971-1973. Sú tu vystavené aj drevené polychrómované a kamenné plastiky z 18. až 20. storočia a expozícia histórie zatopených obcí.

Železiareň Františkova huta

Je to technická a architektonická pamiatka. Vysoká pec spracovávala železnú rudu z Roháčov v rokoch 1836 až 1862. Dnes je zaujímavým cieľom krátkych výletov, miestom konania kultúrnych podujatí a koncertov. Poslednú augustovú sobotu sa tu organizuje ťažba železnej rudy pôvodnou technológiou.

späť na predchádzjúcu stránku   verzia pre tlač
ONLINE REZERVÁCIA LETENIEK
Miesto odletu:
Miesto príletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR) hviezda logo
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)
Poskytovatelom rezervačného systému leteniek je www.hviezda.sk