Tipy na výlety

Vysokohorská turistika

Na Baníkov ...
Na Ostrý Roháč a Plačlivé ...

Pešia turistika

Kvačianskou dolinou ...
Na Skorušinu ...

Anketa

Páči sa Vám dizajn našej stránky ?
 

áno veľmi
24%
celkom pekná
24%
ujde to
24%
nepáči
25%
 
Počet hlasov: 2058463

 

Zvyky

Neoddeliteľnou súčasťou života ľudí oravského regiónu boli ľudové obyčaje a zvyky, ktoré sa dodržiavali počas celého roka.

Jar "Na Jozefa slniečko, dáva chlieb a vínečko"

S príchodom jarných slnečných lúčov prichádzalo obdobie ožívania prírody. V tradičnej ľudovej kultúre je toto obdobie spojené so sviatkami Veľkej noci. Ľudové zvyky mali zabezpečiť dobrý začiatok prác na poli, zdravie ľudí i hospodárskych zvierat. Vo Veľkonočný pondelok sú známe zvyky v oblievaní dievčeniec vodou a obdarúvaní mládencov veľkonočnými vajíčkami. Veľkonočné, maľované vajíčka a prvé jarné vetvičky sú typickými symbolmi jarného obdobia.

Leto "Na svätého Jána otvára sa letu brána"

Letné zvyky sa začínali v máji. Májová zeleň bola symbolom sily prírody a dobrého rastu. Typickým zvykom, ktorý sa zachoval dodnes je stavanie májov, t. j. vysokého stromu s kmeňom očisteným od kôry a s korunou ozdobenou farebnými stužkami. Máj staval mládenec dievčaťu, o ktoré sa uchádzal. Májový strom bol aj spoločným darom mládencov všetkým dievčatám v obci. Súčasťou zvyku stavania májov bola aj ľudová veselica - majáles.

Deň letného slnovratu /21. jún/, ktorý je najdlhší deň v roku, patril zvyku Jánskych ohňov. V noci pred týmto dňom, mládenci zapaľovali veľké vatry, okolo ktorých sa zabávali. Počas Svätojánskej noci sa zbierali rastliny, ktorým sa pripisovali liečivé účinky.

Jeseň "Po Matúši čiapka na uši"

Jeseň bola obdobím zberu úrody, hodov a jarmokov. Úroda sa zvážala z polí do sýpok. Hody boli obdobím, kedy sa završoval hospodársky rok. Konali sa v nedeľu, keď sa ľudia schádzali na oslavy patróna, ktorému bol zasvätený miestny kostol. Ďalším sviatkom na konci jesene je Sviatok všetkých svätých, ktorý je dodnes zachovanou tradíciou ako pamiatka na zosnulých. Na hroboch sa zapaľujú sviečky. Kladenie vencov a kvetinová výzdoba na cintorínoch patrí k novším tradíciam.

Zima "Katarína na ľade a Vianoce na blate"

Katarínska zábava bola poslednou zábavou pred začínajúcim sa adventom. Ľudia sa pripravovali na Vianoce. Neoddeliteľnou súčasťou Vianoc boli ľudové betlehemy, ktoré spolu s koledami tvoria neodmysliteľnú vianočnú atmosféru. Neoddeliteľnou súčasťou Vianoc boli aj vianočné oplátky, ktorých pečenie bolo každoročnou tradíciou v obci. Na sviatok Troch kráľov sa konali pochôdzky mládencov po obci s vinšovaním nového roka.

späť na predchádzjúcu stránku   verzia pre tlač
ONLINE REZERVÁCIA LETENIEK
Miesto odletu:
Miesto príletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR) hviezda logo
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)
Poskytovatelom rezervačného systému leteniek je www.hviezda.sk