Tipy na výlety

Vysokohorská turistika

Na Baníkov ...
Na Ostrý Roháč a Plačlivé ...

Pešia turistika

Kvačianskou dolinou ...
Na Skorušinu ...

Anketa

Páči sa Vám dizajn našej stránky ?
 

áno veľmi
24%
celkom pekná
24%
ujde to
24%
nepáči
25%
 
Počet hlasov: 2047267

 

Ľudové remeslá

Ľudová výroba predstavuje rozsiahlu oblasť tradičnej ľudovej kultúry. Ľudoví výrobcovia zhotovovali rozličné nástroje, pomôcky, odev a iné potrebné veci. Najznámejšími remeslami na Orave boli: hrnčiarstvo, kamenárstvo, rezbárstvo, plátenníctvo, zvonkárstvo a ľudové staviteľstvo.

Hrnčiarstvo

Bohatá hrnčiarska tradícia siahala na Orave hlboko do minulosti.
V Trstenej vznikol v r. 1870 hrnčiarsky cech. V tomto období tu bolo 30 hrnčiarskych majstrov, z ktorých každý mal svoju vlastnú dielňu s pomocníkmi. Hrnčiarstvom sa zaoberali aj v obciach Oravský Biely Potok, Podbiel, Tvrdošín a Nižná. V súčasnosti pokračuje v tradícii hrnčiarskej keramiky p. Ľubomír Hoľma z Trstenej. Ukážky jeho práce je možné vidieť v Múzeu Oravskej dediny v Zuberci.

Kamenárstvo

Jedno z najznámejších a najstarších kamenárskych centier vzniklo v Oravskom Bielom Potoku. Známa dielňa Belopotockých vyrábala sochy a náhrobné kamene.
V súčasnosti v tomto remesle pokračuje kamenár Milan Hudec.

Rezbárstvo

V druhej polovici 18. stor. vzniklo na Orave množstvo rezbárskych dielní. Známe sú drevené plastiky vystavené v galérii na Slanickom ostrove umenia na Oravskej priehrade. Aj v súčasnosti je na Orave niekoľko ľudových rezbárov ako napr. František Pánik, Pavol Papp, Anton Karšay- Trstená, Kovalík Jozef,  Ujmiak Jozef, Števaňák Jozef - Brezovica, Šikyňa Tibor, Šprlák Ján - Suchá Hora, Janoštin Anton-Zuberec, Stanislav Ondrík- Krásna Hôrka, Jozef Kompan a Jozef Medvecký - Beňo -Tvrdošín. 

Tradičné ľudové remeslá na Hornej Orave nevyhynuli ani v súčasnosti. Ľudové remeslá sú na Orave bohato zastúpené, o čom svedčí aj účasť remeselníkov na výstave Dni remesiel v Trstenej, alebo na Thurzovom remeselníckom jarmoku v Oravskom Podzámku.

Foto galéria

Ukážka z tradičnej trstenskej keramiky-taniere
Ukážka z tradičnej trstenskej keramiky-krčahy
Ukážka z tradičnej trstenskej keramiky
Ukážka z tradičnej trstenskej keramiky-šálky
Darčekové predmety
Umelecké výrobky z hliny

späť na predchádzjúcu stránku   verzia pre tlač
ONLINE REZERVÁCIA LETENIEK
Miesto odletu:
Miesto príletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR) hviezda logo
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)
Poskytovatelom rezervačného systému leteniek je www.hviezda.sk