Skorušinské vrchy

Skorušinské vrchy sa nachádzajú severne od pohoria Západných Tatier. Od Roháčov ich oddeľuje tzv. Podtatranská brázda, ktorú tvoria Blatná dolina a Tichá dolina.

Hlavný hrebeň Skorušinského pohoria je rozčlenený hlbokými korytovými dolinami riečky Oravice a Studeného potoka.

Pôvodné smrekové lesy s prímesou buka a jedle sa zmenili na smrekové monokultúry. Počas leta je tu možnosť zberu lesných plodov a húb. Skorušinské vrchy sa delia na podčasti - Kopec (1251 m) - Skorušina (1314 m) - Oravická Magura (Magura 1232 m).

Najvyšší vrch pohoria je Skorušina (1314 m). Výstup na vrchol je možný z troch smerov po značkovaných turistických chodníkoch. Z rozhľadne na vrchole kopca vidieť na juhu hlavný hrebeň Roháčov, na juhozápade Veľký Choč (1611 m), na západe Veľký Rozsutec (1610 m), na severe Oravskú maguru, Oravskú priehradu, Oravské Beskydy a Babiu horu (1725 m), na východe vidieť rozľahlú Oravskú kotlinu.

Pod Skorušinou na sever, v doline Teplica neďaleko obce Brezovica je vybudované lyžiarske stredisko s umelým zasnežovaním a dobre udržiavanými zjazdovkami. Je tu dobrá možnosť pestovania letnej aj zimnej turistiky.

Vhodné podmienky pre pestovanie letnej a zimnej turistiky vytvárajú zo Skorušinských vrchov novú perspektívnu oblasť turistického ruchu na Hornej Orave.

Foto galéria

Pohľad na Roháče z Blatnej doliny
Blatná dolina-pohľad na masív Osobitej
Oravice-pohľad na Osobitú
Oravice-prírodná scenéria